Business formation

Ilustrační foto

Notary

The first way leads to notary, he writes a notarial deed about the company formation. In this case it's the best thing to order a notary. It's important to prepare these informations:

 • name of the business
 • office/headquarters of the business
 • scope of business
 • who will be be the associates + residence
 • who will be the executives + residence
 • what will be the basic capital (min. 200 000 CZK)

Now let's talk about the name of the business or company. We recommend to browse the business register and verify that your name isn't used by other company. Name of the company is needed to be notarized. In Ostrava we have a significant amount of notaries, it's up to you which one you choose.

In case of the place of business you don't have to list the full adress in the registration, only the locality. This will save you money in case of a place mingration in the future. This is used extensively in Prague, where is only listed Prague as a place of business. If you then change the place of business somewhere else within the Prague you don't have to go to a notary again. Eventually there's another option, and that's to use the virtual place of business. Our company offers in specifically in Ostrava.

Notary can also ask you how much copies do you need. You need at least 2, but not more. One copy costs about two tousand CZK. One copy is kept by associates and the other one is then handed at court registration. But you'll need another variant for Licensing authority and a bank. A simple officially verified copy (from local post office) will be just fine and it costs about  30 CZK per page. So ask for only 2 copies from your notary.

You'll pay aroun 4 000 CZK for the notary registration. You should also ask for an excerpt from criminal record.

K založení firmy budete ještě potřebovat čestné prohlášení jednatelů a prohlášení správce vkladu. Ty sice může připravit notář, ale vezme si za to peníze.

Čestné prohlášení je nutné mít úředně ověřené. To samozřejmě můžete udělat rovnou u notáře. Co se týče prohlášení správce vkladu to si nechávám také úředně ověřovat i když to není podmínkou. V čestném prohlášení sdělujete, že nic nebrání ve výkonu funkce jednatele. V případě správce vkladu vybíráte jednu osobu např. společníka, který byl pověřen složením základního kapitálu v bance.

Banka, základní kapitál

Následně je potřeba zamířit do banky, kde vytvoříte účet pro složení základního kapitálu.

Po složení základního kapitálu (např. 200 000 Kč) banka vydává potvrzení o složení částky. To budete potřebovat později na registraci u soudu.

TIP: Nemáte-li peníze na základní kapitál můžete si je půjčit na 5-7 pracovních dnů. Cena takové služby se pohybuje od 4000 – 6000 Kč.

Sídlo společnosti

K založení firmy potřebujete i souhlas majitele nemovitosti (kanceláře, bytu). Toto prohlášení je nutné mít úředně ověřené (CzechPoint).

Jste-li přímo majitel nemovitosti tak je to nejjednodušší. Vyplníte, ověříte a odevzdáte při registraci u soudu. Pokud jste v pronájmu dobře si rozmyslete jak dlouho tam plánujete být, protože každá změna stojí peníze u soudu. Variantou je i zřízení sídla typu virtuálního sdíla. V takovém případě platíte roční poplatek firmě, která vaší firmě poskytuje sídlo a předává korespondenci.

Živnostenský úřad

Další dokument, který budete potřebovat je výpis z živnostenského úřadu. K tomu je potřeba se u něj registrovat. Nejjednodušší je to v případě pokud chcete provozovat volnou živnost. Jejich seznam naleznete zde nebo přímo na živnostenském úřadě vytištěné na formuláři. V takovém případě živnost pouze ohlašujete.

K registraci budete potřebovat:

 • opis zápisu o založení společnosti viz. notář
 • souhlas s umístěním sídla
 • výpis sídla z katastru nemovitostí
 • vyplnit jednotný registrační formulář a přílohu přímo na úřadě.

Za podání zaplatíte poplatek 1 000 Kč. Registrace trvá dva dny. Kdy se opět zastavíte a vyzvednete výpis. Na tomto výpise je důležité tzv. RZP ID, které vyplňujete do návrhu na zápis u soudu.

Živnostenský úřad v Ostravě se nachází na adrese:

MMO Nová radnice (budova NR)
Prokešovo náměstí 8
729 30 Ostrava

Telefon: 599 444 444

Úřední hodiny:

Pondělí 8:00 - 11:30 12:30 - 17:00
Úterý 8:00 - 11:30 12:30 - 15:30
Středa 8:00 - 11:30 12:30 - 17:00
Čtvrtek 8:00 - 11:30 12:30 - 16:00
Pátek 8:00 - 11:00  

TIP: Chcete-li, aby vám úředníci živnostenského úřadu ochotně poradili s vyplněním formuláře? Tak v první řadě jděte na úřade pouze v úředních dnech, v místě sídla společnosti, vyplňte ve formuláři vše čemu rozumíte a teprve potom jděte za úředníkem.

Registrace u soudu

Zápis firmy probíhá u Krajské soudu (Ostrava). K zápisu bude potřebovat vyplněný návrh na zápis. Návrh na zápis a návod na jeho vyplnění je k dispozici na justice.cz.

Dále budete potřebovat naskenovat do .PDF notářský zápis a čestná prohlášení a vypálit na CD. Doporučuji si to zařídit sám, protože taková služba v Ostravě u Městského soudu stojí cca 60 Kč/za stránku.

Před podáním návrhu a odevzdání všech dokumentů si zkontrolujte zda máte všechno:

 • notářský zápis 2x (1x fyzicky, 1x na CD)
 • Souhlas se sídlem společnosti 1x
 • Výpis z katastru nemovitostí 1x
 • Čestné prohlášení 4x (2x fyzicky, 2x na CD)
 • Výpis z rejstříků trestů jednatele 2x
 • Prohlášení správce vkladu 1x
 • Doklad o splacení vkladu 1x
 • Výpis z živnostenského rejstříku 1x

(Toto je příklad potřebných dokumentů pro společnost kde jsou 2 jednatele. Bude-li jednatel jeden pak postačí pouze 2x čestné prohlášení a 1x výpis z rejstříků trestů.)

Na návrh je potřeba zakoupit kolky za 6 000 Kč v případě registrace společnosti. Po podání má soud 5 pracovních dnů na posouzení vaší žádosti. Vyrozumění si můžete zaslat poštou a nebo vyzvednout osobně. V takovém případě je nutné upozornit podatelnu soudu.

Bude-li vše v pořádku soud vydá usnesení o zápisu do obchodního rejstříku. Což znamená, že dostane IČO a můžete začít podnikat.

Pokud se stane, že někde jste udělali chybu nebo nedoložili nějaký dokument. Soud Vás může vyzvat k dodání dokumentu. Může se stát, že bude nalezená závažná chyba např. v návrhu. To je nepříjemné neboť musíte znovu podat opravný návrh a nalepit kolky za dalších 2 000 Kč.

Městký soud v Ostravě je možné nalézt na adrese:

Havlíčkovo nábřeží 1835/34
728 81 Ostrava

Úřední hodiny:

Po 07:00 - 15:30
Út 07:00 - 15:30
St 07:00 - 15:30
Čt 07:00 - 15:30
07:00 - 14:00
07:00 - 15:30 (podatelna)

Po zápisu do obchodního rejstříku

Zápisem do obchodního rejstříku to ještě sice nekončí, ale to důležité máte za sebou. Teď už zbývá jen donést usnesení soudu do banky kde máte základní kapitál a odblokovat jej. Peníze si můžete vybrat, převést, popřípadě si založit firemní účet a převést tam prostředky. Dále pak jste do jednoho měsíce povinní registrovat společnost u místo příslušného Finančního úřadu který se v Ostravě Přívoze nachází na adrese:

Jurečkova 940/2
700 39 OSTRAVA PŘÍVOZ

Kolik to vše stojí

Přibližné celkové náklady na otevření společnosti jsou něco kolem 11 800 Kč.

 • notář – kolem 4 000 Kč
 • živnostenský úřad – 1000 Kč
 • soud kolky – 6000 Kč
 • výpisy, ověření – do 800 Kč

Otevření firmy na klíč

Společnost je možné si založit i na klíč s odbornou pomocí. Takové služby využijí zejména ti, kteří nemají čas a nebo si radši připlatí za to, že vše bude v pořádku zařízeno a vyběháno. Ceny takových služeb se pohybují různě.