Akcie listinná

Akcie jsou všeobecně různé, ale co vlastně představuje akcie listinná? Opravdu si dokážete vybavit smysl tohoto pojmenování? Nemálo lidí bude nejspíš tápat, a to dost hodně. Nevadí, společně si můžeme odhalit co vše akcie listinná ve svém důsledku představuje. Možná zjistíte, že i ve vašem vlastnictví je nějaká ta akcie listinná. Tak tedy, jdeme na to.

Akcie listinná je samozřejmě cenný papír, který představuje určité vlastnictví (vlastnický podíl) v obchodní společnosti. Akcie listinná je konkrétní zákonná forma vydávaných akcií, jenž má své náležitosti a musí splňovat jisté podmínky. Co tedy cenný papír – akcie listinná – dostatečně charakterizuje? Níže uvádíme odpovědi.

Akcie listinná a její ochrana

Každá akcie listinná by měly být chráněna proti padělání. Obsahovat musí číselné označení a být opatřena podpisem člena (členů) představenstva akciové společnosti. Akcie listinná je tak vlastně nezaměnitelným originálním cenným papírem s jasným vlastníkem (akcionářem). Už máte jasno, zda je akcie listinná i ve vašem držení?

Akcie listinná a kuponový arch

Akcie listinná má i další důležitý dokument, bez něhož to nejde. K listinné akcii neodmyslitelně patří i kuponový arch k výplatě dividend. Kupon může být vydán na doručitele. Akcie listinná tudíž má jistou formu konkrétní ochrany a nemělo by dojít k žádnému zneužití. Pro akcionáře představuje akcie listinná slušnou záruku.

Jsou i jiné formy akcií

Není bez zajímavosti, že akcie listinná zosobňuje pouze jednu z možných variant statusu akcie jako takové. Existují i další formy akcií, jenž se na trhu objevují. Akcie listinná tak má vedle sebe rovněž akcie na jméno, akcie na majitele a akcie zaknihované. O těchto formách cenných papírů si však popovídáme na jiném místě.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.