Akcie na jméno

Máme několik druhů akcií a jednou z nich jsou akcie na jméno. Co přesně to znamená a jaký vlastně mají akcie na jméno význam? Na tyto a další otázky se pokusíme následně odpovědět, a to pokud možno co nejsrozumitelněji. Akcie na jméno by tak neměly představovat něco neznámého, nýbrž všeobecně srozumitelný pojem ze světa byznysu a ekonomiky.

Akcie na jméno je cenný papír, který se jako všechny akcie bezprostředně dotýká fungování samotné podstaty akciové společnosti. Akcie na jméno může mít ve vlastnictví prakticky každý. U této varianty je naprosto jasné, kdo akcie na jméno drží a je oprávněn s nimi disponovat. Jak tedy poznáme akcie na jméno?

Akcie na jméno pro konkrétní držitele

Všechny akcie na jméno jsou vydány na jméno konkrétní právnické osoby nebo fyzické osoby. Jejich výhodou je, že mají lepší ochranu proti zcizení a tím pádem i zneužití. Akcie na jméno jsou vydávány zcela běžně jako naprosto transparentní a čitelné cenné papíry, které jsou ve vlastnictví akcionářů daných obchodních společností.

Akcie na jméno a jejich podoba

Akcie na jméno existují ve dvou různých podobách. V listinné podobě – převádí se rubopisem a fyzickým předáním. V zaknihované podobě – převádí se smlouvou a registrací podle zákona o cenných papírech. Oba případy akcie na jméno chrání ve prospěch jejich právoplatných majitelů (akcionářů) a měly by zabránit tomu, aby nedocházelo k nezákonným manipulacím s nimi.

Výhodné akcie na jméno

Jak z výše uvedených faktů vyplývá, jsou akcie na jméno poměrně výhodnou variantou nejen pro jednotlivé konkrétní akcionáře. Všichni držitelé mají jasný přehled o tom, kdo akcie na jméno vlastní a veškeré nakládání s nimi je čitelné. Jen těžko může dojít k manipulaci či již zmíněnému zcizení. I z hlediska legislativy jsou akcie na jméno jasně srozumitelné.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.