Banka

Co říct k výrazu banka? Tohle slovo a jeho význam snad každý zná, ne? Banka jako instituce, je součástí života skoro každého občana a jen mizivé procento lidí nemá svůj bankovní účet. Pravou podstatu toho, co banka znamená však ne všichni znají. Nebude tedy na škodu si připomenout několik základních fakt. I banka je totiž obchodní společnost.

Banka je právnická osoba se sídlem v České republice. Každá banka je založená jako akciová společnost a není tedy možné, aby představovala například společnost s ručením omezeným. Pravdou je, že v mnoha případech má banka nadnárodní charakter a působí tak v různých státech světa. Jejím základním posláním je vydělávat peníze, což je pochopitelné.

Banka a veřejnost

Jakákoliv banka je v podstatě firma jako každá jiná. Má svým vlastníkům (akcionářům) generovat peníze. Banka přijímá vklady od veřejnosti, které spravuje, tedy s nimi hospodaří. Tímto způsobem vydělává finanční prostředky. A nejen tímto. Banka poskytuje úvěry – jednotlivcům, firmám, institucím. Úvěry jsou hlavním peněžním tokem do rozpočtu banky.

Banka musí mít licenci

Banka nemůže vzniknout jen tak. Na rozdíl od jiných akciových společností, je zde potřeba jeden důležitý dokument. Banka potřebuje k výkonu činnosti bankovní licenci. V České republice takovou licenci vydává Česká národní banka (ČNB). Bez licence nesmí banka zahájit a provozovat své podnikání. A o podnikání tady jde především.

Stále pod dohledem

I v případě, že banka už má svou bankovní licenci a je plně v provozu, neuniká oficiální pozornosti. Česká národní banka provádí dohled a stanovuje podmínky, které musí každá banka dodržovat. Pokud banka pochybí, mohou být na ni uvaleny sankce ČNB a v krajním případě může dojít i k odebrání licence.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.