Cenný papír na jméno

Cenný papír na jméno a co vlastně znamená? Cenné papíry obecně jsou běžná věc ve světě byznysu a může je vlastnit jak velký podnikatel, tak třeba malý akcionář. Možností je více. Cenný papír na jméno nejspíš vlastní mnoho lidí a třeba si to ani tak blíže neuvědomují. Následně si tedy povíme, co vlastně cenný papír na jméno znamená. Jdeme na to.

Cenný papír na jméno je cenný papír v listinné podobě. Takový cenný papír na jméno se převádí písemnou smlouvou (indosamentem) a předáním (tradicí). Dále pak cenný papír na jméno obsahuje jméno první oprávněné osoby. Je to jeho nezbytná součást. Vcelku nic složitého a přitom naprosto běžná praxe. Takový cenný papír není nijak výjimečný.

Cenný papír na jméno a práva

Samozřejmě, že kdo vlastní cenný papír na jméno, má i jistá práva. Jméno oprávněné osoby má cenný papír na jméno uvedeno v textu své listiny a automaticky uděluje práva s ním spojená. Jako u každého cenného papíru, i zde můžete cenný papír na jméno prodat či koupit. Pokud jsou práva převoditelná, lze převádět pouze smlouvou o postoupení práv a předáním listiny.

Cenný papír na jméno a změna majitele

Cenný papír na jméno může samozřejmě změnit svého majitele. Děje se tak za předpokladu, že při každé změně majitele musí být proveden nový zápis o změně jména, které cenný papír na jméno obsahuje a tato změna musí být současně schválena emitentem, který cenný papír vydal. Z těchto důvodů je cenný papír na jméno hůře obchodovatelný na trhu.

Jedna z forem cenných papírů

Cenný papír na jméno je jednou z forem cenných papírů, jenž se na trhu vyskytují. Naše legislativa zná rovněž cenný papír na doručitele a cenný papír na řad. Obvykle každý držitel cenného papíru (majitel) by měl vědět, zda má cenný papír na jméno či jinou z uvedených forem. K záměně by nemělo dojít už při pořizování cenných papírů.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.