Daňové ráje v České republice

Daňové ráje v České republice nejsou nic neobvyklého. Tedy v přeneseném slova smyslu. Nevěříte? Věřte, však brzy uvidíte, že možná i vás se daňové ráje v České republice týkají přímo osobně. Tyto daňové ráje totiž souvisí s jednotlivými finančními úřady a s jejich kontrolní činností. Zdaleka ne na všech místech České republiky je to totiž stejné. Tak co si vlastně pod pojmem daňové ráje v České republice představit?

Obecně se pojmem daňové ráje v České republice označují ta města a obce, kde je menší pravděpodobnost, že k vám do firmy přijde kontrola z finančního úřadu. Každý finanční úřad má nějakou svou územní působnost, má starosti mnoho činností a pracuje v objemu, který je schopen rozumně zvládnout. Daňové ráje v České republice jsou tedy tam, kde je hodně firem, živností a osob samostatně výdělečně činných.

Daňové ráje v České republice opravdu existují

Daňové ráje v České republice opravdu existují. V některých místech ČR je možnost kontroly finančního úřadu jednou za 10 let a jinde téměř nulová. Tak např. v Mnichově Hradišti k vám teoreticky může přijít daňový úředník jednou za 9 let, ale v Praze 2 jednou za 191 let. Mnoho firem tak přímo či nepřímo daňové ráje v České republice využívá. Úředníci zkrátka nemohou stihnout častější výkon kontrol.

Většina podnikatelů kontrolu nezažije nikdy

Protože daňové ráje v České republice nejsou nic neobvyklého, můžeme konstatovat, že mnoho podnikatelů a živnostníků kontrolu opravdu nikdy nezažije. V letech 2005 až 2012 proběhl monitoring ze kterého vyplývá, že nejméně časté kontroly jsou v Praze 2 Praze 6 a Praze 3. Nejčastější kontroly pak v Mnichově Hradišti, Konicích a Voticích. Daňové ráje v České republice tedy dopadají na valnou většinu našeho státu.

Pravděpodobnost kontrol dále klesá

Statisticky pravděpodobnost daňových kontrol obecně klesá. Ale ne všude. Daňové ráje v České republice jsou v tomto směru nakloněny např. Ostravě, kde počet kontrol klesl, ale už ne Frýdlantu nad Ostravicí, kde naopak vzrostl. Finanční úřad dělá kontroly namátkově, na udání nebo zcela cíleně u firem s vysokým obratem nebo firem čerpajícím investiční pobídky. Malých živnostníků a osob samostatně výdělečně činných se to vlastně vůbec netýká. Vidíte, že daňové ráje v České republice prostě jsou. Možná v jednom takovém žijete.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.