EURIBOR
Setkali jste se někdy s pojmem EURIBOR? Pokud nepracujete v bankovní sféře či podobném odvětví, tak nejspíš ne. A v tomto případě patrně nemůžete tušit co vlastně EURIBOR je a čeho se týká. EURIBOR se přímo vztahuje k bankovnictví a peněžnictví, a to na evropské úrovni. Svým významem tedy překračuje národní hranice jednotlivých států.
EURIBOR je zkratka z anglického výrazu Euro Interbank Offered Rate. Je to evropská mezibankovní nabídková sazba. Běžný klient banky se tedy se službou EURIBOR prakticky vůbec nesetká a veškeré dění se odehrává výhradně mezi jednotlivými evropskými bankovními domy. Na této bázi pak EURIBOR zasahuje i do České republiky.
EURIBOR – úroková sazba
Jak je to tedy s pojmem EURIBOR v praktickém využití? Zhruba asi takto. EURIBOR představuje úrokovou sazbu, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na evropském mezibankovním trhu. Ano, čtete správně. I banky mezi sebou si půjčují a poskytují půjčky. EURIBOR pak upravuje do jisté míry podmínky úrokových sazeb. Také zde musí být dána jasná pravidla spolupráce.
EURIBOR každý den
EURIBOR je natolik důležitou referenční úrokovou sazbou, že se stanovuje každý den, a to v 11 hodin. Tuto úrokovou sazbu stanoví vždy Evropská centrální banka a týká se splatností od jednoho týdne do jednoho roku. EURIBOR tedy může mít vždy jiné podmínky a proto ho sledují všechny zainteresované banky. Jeho stanovení má vliv na aktivity bank v Evropě.
Funguje teprve několik let
EURIBOR byl zaveden teprve v roce 1999. Jde tedy o relativně krátké opatření. EURIBOR nahrazuje všechny tuzemské referenční úrokové sazby evropských účastnických států. Při stanovování EURIBOR nejsou zohledněny nejnižší a nejvyšší úrokové sazby, a to z toho důvodu, aby bylo dosaženo věrohodné úrokové sazby.