Firma

Pojem firma je velmi rozšířen a od Listopadu 1989 v České republice již dávno zdomácněl. Prakticky vzato se jedná o poměrně obecný výraz pro výdělečné společnosti, a to jak v soukromé sféře, tak ve státním sektoru. Slovo firma přitom samo o sobě nerozlišuje o jaký typ společnosti se jedná a ani nijak nedefinuje oblast podnikání. Firma je prostě firma.

Firma je poměrně dost užívaný výraz, a to i v případech, kdy se o firmu vůbec nejedná. Většina lidí však chápe o co se zhruba jedná a proto v běžné komunikaci na detailech zase až tak moc nezáleží. Už trochu odrostlejší děti školou povinné ví, co si aspoň náznakově pod slovem firma představit. Nicméně, řekněme si k tomu ještě pár poznatků.

Firma či obchodní firma

Firma nebo také obchodní firma (obojí má stejný význam a není v tom vlastně žádný rozdíl) je název, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku a užívá ho pro účely svého podnikání. Zhruba takto se dá vyjádřit pojem firma oficiálně, tedy z pohledu litery zákona. Jinak je to pochopitelně synonymum pro výrazy podnik, společnost a někdy i organizace.

Firma se hodí skoro všem

Slovo firma se hodí v praktickém životě skoro všem, tedy přesněji všem typům obchodních společností. Jedná se o společnost s ručením omezeným (s.r.o.) nebo o akciovou společnost (a.s.)? Pořád je to obecně vzato firma. Každý tomu rozumí a nejde zaměnit významy. Lidé, podnikatelé a mnohdy i samotní úředníci slovo firma používají naprosto nezávazně.

Zapsán v obchodním rejstříku

Z pohledu zákona nemá každý podnikatel nebo živnostník svou firmu. Firma je to tehdy když jste zapsáni v obchodním rejstříku. V opačném případě jste dle legislativy osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Nejčastěji požívané typy podniků – společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti – v obchodním rejstříku jsou. Slovo firma nemá samo o sobě nějaký velký význam, proto není třeba se nad ním nijak zvlášť zamýšlet a řešit ho.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.