Obchodní rejstřík

Obchodní rejstřík je hojně používané slovní spojení, aspoň tedy v určitých kruzích. Běžně se s tímto pojmem setkávají podnikatelé, úředníci, soudci či notáři. Ví, kromě profesionálů, opravdu všichni o co vlastně ve skutečnosti jde? Není to jen prázdný pojem, který zkrátka musí být? Ať tak či tak, základní povědomí by měl mít každý, kdo se pustí na podnikatelskou dráhu.

Obchodní rejstřík není nic složitého a navíc má velmi užitečné poslání. Mnoho podnikatelů se s ním setká už ve chvílích, kdy zakládají své společnosti a mnoho dalších lidí obchodní rejstřík využívá i v běžné pracovní agendě. Tak tedy k čemu a hlavně komu vlastně obchodní rejstřík slouží? Zde je vysvětlení.

Obchodní rejstřík jako přehled firem

Obchodní rejstřík je veřejný seznam v němž jsou zapsány zákonem stanovené údaje týkající se podnikatelů či organizačních složek podniků. Každou akciovou společnost či společnost s ručením omezeným (a další společnosti a právnické osoby) by tedy měl mít na seznamu obchodní rejstřík. Už při zakládání společnosti vám notář připraví žádost na zapsání do obchodního rejstříku.

Obchodní rejstřík vede soud

Samotný obchodní rejstřík vede rejstříkový soud. K tomuto soudu se také podává žádost o zapsání. Smyslem obchodního rejstříku je poskytnutí základních informací o firmě jako takové a o obchodních partnerech té které firmy. Obchodní rejstřík tedy musí obsahovat relevantní informace a za jejich správnost a aktuálnost zodpovídá majitel společnosti.

Firemní komunikační kanál

Vcelku je to tedy jednoduché. Obchodní rejstřík je něco jako takový komunikační kanál osob zapsaných v obchodním rejstříku vůči dalším osobám, orgánům a institucím. Obchodní rejstřík je veřejně přístupný, proto by nikdo neměl mít problém ověřit si veškeré potřebné údaje o konkrétní firmě a o konkrétních osobách zde uvedených.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.