Poukázka na akcie

Poukázka na akcie? Tak trochu zde už napovídá samotný výraz o tom, co poukázka na akcie znamená. A je také dostatečně jasné jaké oblasti života se bude ve svém důsledku konkrétně týkat. Poukázka na akcie je svým způsobem praktické opatření v ještě nedokončené transakci. Nejde o nic složitého, spíše naopak. Co tedy poukázka na akcie je?

Poukázka na akcie představuje de facto cenný papír. Jako taková poukázka na akcie nahrazuje akcii tehdy, kdy společnost zvýšila základní kapitál upsáním nových akcií. Poukázka na akcie je tudíž otázkou světa akciových společností a akcionářů. Netýká se jiných podnikatelských subjektů jakým je například společnost s ručením omezeným.

Poukázka na akcie a splátka kursu

Můžeme tedy konstatovat, že poukázka na akcie nastává za předpokladu, že upisovatel splatil emisní kurs všech akcií, jenž upsal. Je to logický postup, pokud nejsou akcie splaceny, nemůže se jimi navyšovat základní jmění akciové společnosti. Poukázka na akcie je jakýmsi přemostěním daného období, než bude celá operace kompletně podle zákona dokončena.

Poukázka na akcie a obchodní rejstřík

Akciová společnost navyšuje základní kapitál novými akciemi a má je splaceny. Zatím je to pořád poukázka na akcie. Aspoň, když to pojmeme zjednodušeně. Samotné navýšení základního kapitálu ještě není zapsáno v obchodním rejstříku a tudíž není věc plně dokončena. Poukázka na akcie tedy končí v den zapsání změny do obchodního rejstříku. V tuto chvíli jsou již akcie plně součástí firmy.

Praktické opatření celého procesu

Poukázka na akcie se dá bez přehánění označit jako praktické opatření celého výše popsaného procesu. Podobně jako jiné právní věci, i zde musí nejprve dojít k naplnění transakce. Poukázka na akcie představuje pro akciovou společnost překlenovací čas potřebný pro oficiální získání nových akcií. Nemůže tady dojít k nějaké záměně, poslední slovo má rejstříkový soud, který provádí zápis v obchodním rejstříku.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.