PRIBOR

Znáte PRIBOR? Ne, opravdu nejde o zkomolené jméno města Příbor. Slovo PRIBOR je zcela něco jiného a zasahuje do úplně odlišné sféry. Konkrétně tedy, má PRIBOR význam pro svět bankovnictví a operací spojených s tímto odvětvím. Na běžné klienty bank nemá PRIBOR prakticky žádný přímý vliv. Pojďme se podívat na to, co PRIBOR skutečně znamená.

PRIBOR čili Prague Interbank Offered Rate. Jde o referenční hodnotu úrokových sazeb na trhu mezibankovních depozit. PRIBOR počítá (fixuje) kalkulační agent Czech Forex Club z kotací referenčních bank pro prodej depozit (Offer). Na základě PRIBOR spolu jednotlivé banky spolupracují a podmínky jsou jasně deklarovány.

PRIBOR – sazba úroků

PRIBOR představuje tedy průměrnou úrokovou sazbu, za kterou si banky navzájem půjčují finanční prostředky, a to na českém mezibankovním trhu. Jde o referenční úrokovou sazbu. Některé běžné úvěry jsou buď úplně nebo z části na sazbu PRIBOR vázané a odvíjí se od ní. Taková úroková sazba se mění podle vývoje sazby PRIBOR.

PRIBOR – pravidelně a denně

Výpočet sazby PRIBOR probíhá pravidelně a každý den v určenou dobu. V době mezi 10.45 až 11.00 hod. provádí kalkulační agent kontrolu formální správnosti dodaných kotací. Referenční banky mohou výjimečně své kotace v tomto čase ještě změnit. Výpočet (fixace) hodnot referenční sazby PRIBOR probíhá v 11.00 hodin místního času.

Cena, za kterou se prodává

Již zmíněná kotace odráží cenu, za kterou jsou jednotlivé banky ochotny prodat jiným bankám mezibankovní depozita. PRIBOR pak vlastně ve své podobě stanovuje konkrétní podmínky (výši úrokové sazby). Všechny tyto operace jsou tudíž pod kontrolou a s regulací. PRIBOR má vyjadřovat rozumné sazby, a to tak, aby nikdo ze zúčastněných nebyl poškozen.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.