Provozovna

Co je provozovna? Obvykle toto slovo není třeba nikomu moc vysvětlovat, neboť je to pojem hojně užívaný a tudíž i známý. Minimálně v obecném měřítku je provozovna hodně v povědomí široké veřejnosti. Nebyl by to státní aparát, aby i toto označení neuměl vysvětlit a charakterizovat. Takže, jak si stojí provozovna z oficiálního pohledu?

Provozovna je prostor v němž je uskutečňována podnikatelská činnost (soukromá či státní). Jde přitom o jakýkoliv takový prostor. Provozovna je tudíž běžnou součástí mnoha podnikatelských subjektů, státních firem nebo i jednotlivých osob samostatně výdělečně činných. Nezáleží přitom na velikosti podniku.

Provozovna může být i mobilní

Jako provozovna může sloužit například malá dílna, velká výrobní hala nebo taktéž kadeřnický salon. Nemusí se ovšem jednat pouze o stabilní objekt. Podle živnostenského zákona je provozovna i dočasný stánek na farmářských trzích nebo pojízdná prodejna. Označení provozovna má tedy opravdu širší uplatnění. Z hlediska zákazníka už na tom zase až tak moc nezáleží.

Provozovna není každé zařízení

Dalo by se říci, že vše je dokonale jasné. Chyba lávky. Provozovna není každé zařízení, kde se provádí nějaká výdělečná činnost, kde se pracuje. Podle zákona například ordinace lékaře není provozovna a stejně tak je tomu v případě kanceláře advokáta. Zákonné definice tedy i zde rozlišují v názvosloví. Lidé obecně si však s tímto hlavu příliš nelámou.

Provozovna musí být označena

Nezapomeňte, že jakákoliv provozovna musí být označena, a to viditelně obchodní firmou podnikatele. V praxi jde o to, aby nechyběla patřičná cedule s názvem firmy, adresou, případně s odpovědnou osobou a kontaktem. Provozovna má jasně navenek říct o co se jedná a kdo daný subjekt řídí.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.