Správa vkladů společnosti
Asi je všeobecně jasné, že nějaká správa vkladů společnosti existovat musí. Neděje se tak samozřejmě nějak samovolně a živelně, nýbrž naprosto organizovaně a v souladu s podmínkami, které ukládá zákon. Správa vkladů společnosti má své postupy a zákonitosti. Jde především o ochranu zájmů společníků a celé obchodní společnosti.
Správa vkladů společnosti umožňuje převzetí vkladů pro obchodní společnost ještě před jejím vznikem. Je to pochopitelné, složení vkladů společníků je jednou z věcí nutných pro vznik nové společnosti. Správa vkladů společnosti je opatřením k tomu, aby bylo možno s těmito prostředky následně disponovat s ohledem na firmu a podnikání.
Správa vkladů společnosti a správce
Konkrétní správa vkladů společnosti neprobíhá sama o sobě. Je určen správce, a tím je obvykle některý ze zakladatelů společnosti (společníků) či správci nebo je tímto úkolem pověřena i banka. Správa vkladů společnosti musí pod dozorem onoho správce probíhat se vší zodpovědností a podle zásad řádného hospodáře. Veškerá odpovědnost se skládá ostatním zakladatelům.
Správa vkladů společnosti a povinnosti
Jak už bylo řečeno, správa vkladů společnosti má své podmínky. Ty jsou obsaženy v povinnostech správce. Patří sem: vyžadovat předání vkladů, řádná správa, vydat pro účel zapsání do obchodního rejstříku prohlášení o splacení vkladů, předat vklady společnosti. Pokud se tohle děje jak má, je správa vkladů společnosti v těch nejlepších rukou.
Vzájemná pomoc a kontrola
Je nanejvýš potřebné, aby správa vkladů společnosti byla pod odpovědným správcem, který na vše dohlédne s péčí řádného hospodáře. Vklady tak budou v dobrých rukou, nedojde k žádnému zneužití a nesprávnému financování. Správa vkladů společnosti je vzájemná pomoc a kontrola mezi zakladateli a má velký vliv na fingování firmy.