Založení společnosti

Ilustrační foto

Notář

První cesta vede k notáři, který sepíše notářský zápis o založení firmy. V tomto případě je lepší se k notáři objednat. Je důležité si připravit tyto informace:

 • název společnosti
 • sídlo společnosti
 • předmět podnikání
 • kdo budou společníci + bydliště
 • kdo budou jednatelé + bydliště
 • jaký bude základní kapitál (min. 200 000 Kč)

U názvu společnosti doporučuji si projít obchodní rejstřík a ověřit si zda takový název již nepoužívá jiná společnost. Název společnosti je potřeba notářsky ověřit. V Ostravě je jich k dispozici nemalé množství, záleží na Vás kterého si zvolíte. Seznam notářů v Ostravě a okolí.

V případě sídla společnosti můžete v zápisu neuvádět kompletní adresu, ale pouze obec. To Vám ušetří peníze v případě stěhování sídla společnosti do budoucna. Toto se hojně využívá např. v Praze kdy sídlem se uvede pouze Praha. Změníte-li tak sídlo v rámci Prahy nemusíte jít znova k notáři. Případně je zde další možnost a to využití virtuálního sídla. Naše společnost jej nabízí konkrétně ve meěstě Ostrava.

Notář se Vás také může zeptat kolik potřebujete stejnopisů. Zde pozor potřebujete min. 2 verze stejnopisů, ale ne více. Stejnopis totiž stojí přibližně dva tisíce. Jeden stejnopis si nechávají společníci a druhý pak odevzdáte při registraci na soudě. Ovšem budete potřebovat ještě variantu pro Živnostenský úřad a banku. Pro tyto účely bohatě postačí opis (úředně ověřená kopie), který stojí pouze 30 Kč/stránka. Žádejte tedy notáře o dva stejnopisy a dva opisy.

Za zápis u notáře zaplatíte okolo 4 000 Kč. U notáře si rovnou zažádejte o výpisy z rejstříků trestů.

K založení firmy budete ještě potřebovat čestné prohlášení jednatelů a prohlášení správce vkladu. Ty sice může připravit notář, ale vezme si za to peníze.

Čestné prohlášení je nutné mít úředně ověřené. To samozřejmě můžete udělat rovnou u notáře. Co se týče prohlášení správce vkladu to si nechávám také úředně ověřovat i když to není podmínkou. V čestném prohlášení sdělujete, že nic nebrání ve výkonu funkce jednatele. V případě správce vkladu vybíráte jednu osobu např. společníka, který byl pověřen složením základního kapitálu v bance.

Banka, základní kapitál

Následně je potřeba zamířit do banky, kde vytvoříte účet pro složení základního kapitálu.

Po složení základního kapitálu (např. 200 000 Kč) banka vydává potvrzení o složení částky. To budete potřebovat později na registraci u soudu.

TIP: Nemáte-li peníze na základní kapitál můžete si je půjčit na 5-7 pracovních dnů. Cena takové služby se pohybuje od 4000 – 6000 Kč.

Sídlo společnosti

K založení firmy potřebujete i souhlas majitele nemovitosti (kanceláře, bytu). Toto prohlášení je nutné mít úředně ověřené (CzechPoint).

Jste-li přímo majitel nemovitosti tak je to nejjednodušší. Vyplníte, ověříte a odevzdáte při registraci u soudu. Pokud jste v pronájmu dobře si rozmyslete jak dlouho tam plánujete být, protože každá změna stojí peníze u soudu. Variantou je i zřízení sídla typu virtuálního sdíla. V takovém případě platíte roční poplatek firmě, která vaší firmě poskytuje sídlo a předává korespondenci.

Živnostenský úřad

Další dokument, který budete potřebovat je výpis z živnostenského úřadu. K tomu je potřeba se u něj registrovat. Nejjednodušší je to v případě pokud chcete provozovat volnou živnost. Jejich seznam naleznete zde nebo přímo na živnostenském úřadě vytištěné na formuláři. V takovém případě živnost pouze ohlašujete.

K registraci budete potřebovat:

 • opis zápisu o založení společnosti viz. notář
 • souhlas s umístěním sídla
 • výpis sídla z katastru nemovitostí
 • vyplnit jednotný registrační formulář a přílohu přímo na úřadě.

Za podání zaplatíte poplatek 1 000 Kč. Registrace trvá dva dny. Kdy se opět zastavíte a vyzvednete výpis. Na tomto výpise je důležité tzv. RZP ID, které vyplňujete do návrhu na zápis u soudu.

Živnostenský úřad v Ostravě se nachází na adrese:

MMO Nová radnice (budova NR)
Prokešovo náměstí 8
729 30 Ostrava

Telefon: 599 444 444

Úřední hodiny:

Pondělí 8:00 - 11:30 12:30 - 17:00
Úterý 8:00 - 11:30 12:30 - 15:30
Středa 8:00 - 11:30 12:30 - 17:00
Čtvrtek 8:00 - 11:30 12:30 - 16:00
Pátek 8:00 - 11:00  

TIP: Chcete-li, aby vám úředníci živnostenského úřadu ochotně poradili s vyplněním formuláře? Tak v první řadě jděte na úřad pouze v úředních dnech, v místě sídla společnosti, vyplňte ve formuláři vše čemu rozumíte a teprve potom jděte za úředníkem.

Registrace u soudu

Zápis firmy probíhá u Krajské soudu (Ostrava). K zápisu bude potřebovat vyplněný návrh na zápis. Návrh na zápis a návod na jeho vyplnění je k dispozici na justice.cz.

Dále budete potřebovat naskenovat do .PDF notářský zápis a čestná prohlášení a vypálit na CD. Doporučuji si to zařídit sám, protože taková služba v Ostravě u Městského soudu stojí cca 60 Kč/za stránku.

Před podáním návrhu a odevzdání všech dokumentů si zkontrolujte zda máte všechno:

 • notářský zápis 2x (1x fyzicky, 1x na CD)
 • Souhlas se sídlem společnosti 1x
 • Výpis z katastru nemovitostí 1x
 • Čestné prohlášení 4x (2x fyzicky, 2x na CD)
 • Výpis z rejstříků trestů jednatele 2x
 • Prohlášení správce vkladu 1x
 • Doklad o splacení vkladu 1x
 • Výpis z živnostenského rejstříku 1x

(Toto je příklad potřebných dokumentů pro společnost kde jsou 2 jednatele. Bude-li jednatel jeden pak postačí pouze 2x čestné prohlášení a 1x výpis z rejstříků trestů.)

Na návrh je potřeba zakoupit kolky za 6 000 Kč v případě registrace společnosti. Po podání má soud 5 pracovních dnů na posouzení vaší žádosti. Vyrozumění si můžete zaslat poštou a nebo vyzvednout osobně. V takovém případě je nutné upozornit podatelnu soudu.

Bude-li vše v pořádku soud vydá usnesení o zápisu do obchodního rejstříku. Což znamená, že dostane IČO a můžete začít podnikat.

Pokud se stane, že někde jste udělali chybu nebo nedoložili nějaký dokument. Soud Vás může vyzvat k dodání dokumentu. Může se stát, že bude nalezená závažná chyba např. v návrhu. To je nepříjemné neboť musíte znovu podat opravný návrh a nalepit kolky za dalších 2 000 Kč.

Městký soud v Ostravě je možné nalézt na adrese:

Havlíčkovo nábřeží 1835/34
728 81 Ostrava

Úřední hodiny:

Po 07:00 - 15:30
Út 07:00 - 15:30
St 07:00 - 15:30
Čt 07:00 - 15:30
07:00 - 14:00
07:00 - 15:30 (podatelna)

Po zápisu do obchodního rejstříku

Zápisem do obchodního rejstříku to ještě sice nekončí, ale to důležité máte za sebou. Teď už zbývá jen donést usnesení soudu do banky kde máte základní kapitál a odblokovat jej. Peníze si můžete vybrat, převést, popřípadě si založit firemní účet a převést tam prostředky. Dále pak jste do jednoho měsíce povinní registrovat společnost u místo příslušného Finančního úřadu který se v Ostravě Přívoze nachází na adrese:

Jurečkova 940/2
700 39 OSTRAVA PŘÍVOZ

Kolik to vše stojí

Přibližné celkové náklady na otevření společnosti jsou něco kolem 11 800 Kč.

 • notář – kolem 4 000 Kč
 • živnostenský úřad – 1000 Kč
 • soud kolky – 6000 Kč
 • výpisy, ověření – do 800 Kč

Otevření firmy na klíč

Společnost je možné si založit i na klíč s odbornou pomocí. Takové služby využijí zejména ti, kteří nemají čas a nebo si radši připlatí za to, že vše bude v pořádku zařízeno a vyběháno. Ceny takových služeb se pohybují různě.

Kontaktní formulář

Odešlete poptávku, budeme Vás kontaktovat.